اختلالات برق شهر

اختلالات رایج برق شهر چیست و چرا استفاده از ترانس برق استابلایزر توصیه میشود؟

در طی انتقال برق از نیروگاه تا لوازم خانگی امکان بروز اختلالات زیادی وجود دارد که باعث ایجاد تغییر در میزان ولتاژ میشود.
در زیر به بررسی چند مورد از آنها می پردازیم:

 

 

 • افزایش ولتاژ
 1. افزایش ولتاژ شدید و ناگهانی (spike): اسپایک ها ولتاژ سریع, گذرا و با مدت زمان بسیار کم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشند که به شکل موج اصلی برق اضافه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. این ولتاژها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به هردو سیکل مثبت و منفی اضافه شوند که مهمترین عامل ایجاد آنها صاعقه, رعد و برق و القا آن به خطوط انتقال نیرو میباشد.
  همچنین بارهایی که بوسیله شرکت برق سوئیچ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و ترموستات تجهیزاتی که جریان‌‌‌‌‌‌‌‌های الکتریکی زیاد را سوئیچ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند از دیگر عوامل ایجاد اسپایک میباشند.
 2. افزایش ولتاژ لحظه‌‌‌‌‌‌‌‌ای (surge):  افزایش دامنه ولتاژ با مقادیر بالاتر از حد متعارف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد و عموما بیشتر از یک سیکل ادامه دارد. معمولا افزایش ولتاژ لحظه ای پس از سوئیچ کردن بار در مراکز فرعی و خاموش شدن سیستم هایی که توان مصرفی بالایی دارند ، اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد. اتصال کوتاه نیز از دیگر عوامل موثر در بروز این اختلال به شمار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید.
 3. افزایش طولانی ولتاژ (over voltage): علت بروز این اختلال ایراد در شبکه توزیع برق میباشد.

 

 • افت ولتاژ:
 1. افت ولتاژ لحظه ای (sag): کاهش دامنه ولتاژ به مدت یک سیکل میباشد که معمولا ناشی از استارت یک بار بزرگ با جریان بالا مانند موتورهای الکتریکی, دستگاه تهویه, تاسیسات حرارتی و برودتی میباشد
 2. افت ولتاژ طولانی (brownouts): افت ولتاژ طولانی اغلب به دلیل عدم توانایی منبع اصلی تولید برق در تامین توان مورد نیاز می باشد که گاهی اوقات چندین ساعت ادامه می یابد.
  همچنین استفاده از لوازم الکتریکی پر مصرف در زمان اوج مصرف برق دیگر عامل بروز این اختلال است.
  افت ولتاژ طولانی موجب افت شدید راندمان و عمر مفید لوازم خانگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد.

 

 • نویز (noise): نویزها سیگنالهایی هستند که غالبا در اثر تداخل امواج رادیویی و الکترومغناطیسی با خطوط انتقال برق بوجود می آیند که باعث عملکرد نامطلوب لوازم الکتریکی حساس, هنگ کردن کامپیوترها, خرابی هارد دیسک و سیستم های تصویری میشوند.

 

 

 • نوسان فرکانسی (Frequency Variation): تغییر در فرکانس برق است که ناشی از دستگاه های تولید کننده برق میباشد.

 

 

 • هارمونیک (Harmonic distortion): به اعوجاجات دوره ای و شبه سینوسی ولتاژ گفته میشود که عموما توسط بارهای غیر خطی بوجود می آیند و باعث افزایش نامناسب جریان و حرارت داخلی دستگاه ها و افت راندمان آنها میشوند.مهمترین عوامل ایجاد هارمونیک, منابع تغذیه سوئیچینگ, دستگاه های جوشکاری, دستگاه های فتوکپی, پرینترهای لیزری, لامپ های فلورسنت (مهتابی و کم مصرف) و موتورهای الکتریکی با سرعت متغیر میباشند.

 

 

 • ناپایداری سوئیچینگ (Switching Transient): این نوسانات اغلب بر اثرجریان راه اندازی ناشی از راه اندازی بارهای موتوری ایجاد میشود.پیدایش عناصر نیمه هادی مانند ترانزیستورها و استفاده بسیار زیاد از این قطعات در شبکه‌‌‌‌‌‌‌‌های قدرت، منابع تغذیه سوئیچینک و تجهیزات مخابراتی موجب تشدید این حالت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد و در دستگاههایی همانند کامپیوترها که با منبع تغذیه سوئیچینگ کار می کنند باعث ایجاد پیشامدهای غیر عادی یا نا منظم مانند افت ولتاژ لحظه ای و حتی ریست شدن می شود . 

   

 

در ترانس برق استابلایزر و یو پی اس ها فیلترهایی تعبیه شده تا اثرات مخرب این اغتشاشات را تا حد زیادی کاهش دهد